newsletter
Pl
De 
75. rocznica pierwszego spotkania Kręgu z Krzyżowej w Krzyżowej
There are no translations available.


W czasie II wojny światowej w Krzyżowej, dolnośląskiej posiadłości rodziny Moltke, spotykała się antyhitlerowska grupa opozycyjna, nazwana później Kręgiem z Krzyżowej. Ryzykując swoje życie, członkowie Kręgu pracowali nad planami odnowienia demokratycznych i opartych na chrześcijańskich wartościach moralnych Niemiec i Europy.

Do doświadczeń tych nawiązywała później część polskiej opozycji demokratycznej, a jej opór przeciwko komunistycznej dyktaturze wyrażał się, między innymi, w wolnym dialogu polsko-niemieckim. Prekursorzy Fundacji „Krzyżowa” – grupa Polaków, Niemców z NRD i RFN, Amerykanów i Holendrów – odwoływali się do tego dziedzictwa i postanowili w Krzyżowej stworzyć miejsce spotkań. Również dlatego 12 listopada 1989 roku, kilka dni po upadku muru berlińskiego, mogła się tu odbyć polsko-niemiecka Msza Pojednania z udziałem premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla.

Dziedzictwo pojednania i sprzeciwu wobec totalitaryzmów stało się zatem w Krzyżowej w podwójnym znaczeniu symbolem europejskiego porozumienia. Jest ono zarazem impulsem dla wszystkich działań prowadzonych w codziennej pracy Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, która poczuwa się do obowiązku depozytariusza tej spuścizny.

Przypadająca w tym roku 75. rocznica pierwszego (22-25 maja 1942 r.), oraz drugiego (16-18 października 1942 r.), a niebawem także trzeciego (mającego miejsce 12-14 czerwca 1943 r.) spotkania Kręgu w Krzyżowej jest dla nas dodatkową motywacją do ponownego zastanowienia się nad wartościami, które stały u podstaw działań tej grupy: odpowiedzialności za dobro wspólne, poszanowania dla drugiego człowieka, przywiązania do demokratycznych form ustrojowych oraz przekonania o konieczności współpracy ponad podziałami.


dr Robert Żurek
dyrektor Akademii Europejskiej
Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Read more...

news

Polsko - niemiecko - czeska wymiana młodzieży „Hands in action” - Krzyżowa, 23-31.07.2017
There are no translations available.

W dniach 23-31 lipca w Krzyżowej odbędzie się letnia edycja projektu „Hands in action”. To polsko-niemiecko-czeskie spotkanie młodzieży zakłada współpracę, integrację i rozwój potencjału uczestników poprzez działania artystyczne.

Read more...
 
Spotkanie "Międzynarodowego Stowarzyszenia Komunikacji i Mediów" („Internationalen Arbeitsgemeinschaft Kommunikation und Medien“) - Krzyżowa, 23 – 29 lipca 2017
There are no translations available.

Od 23 do 29 lipca w Krzyżowej będzie miało miejsce spotkanie "Międzynarodowego Stowarzyszenia Komunikacji i Mediów" („Internationalen Arbeitsgemeinschaft Kommunikation und Medien“ [IAKM e.V.]). Jego tematem przewodnim jest hasło: "Ja, to coś więcej niż mój algorytm - odpowiedzialność i samostanowienie w cyfrowym świecie".

Read more...
 
||MEDIA|| Polecamy artykuł dr. Tomasza Skoniecznego "Rocznica zamachu na Hitlera, czyli o nieprzystawalności pamięci" na portalu "Laboratorium Więzi"
There are no translations available.

W związku z rocznicą zamachu na Adolfa Hitlera z 20 lipca 1944 r.  polecamy artykuł "Rocznica zamachu na Hitlera, czyli o nieprzystawalności pamięci" dr. Tomasza Skoniecznego z Akademii Europejskiej Fundacji "Krzyżowa", który ukazał się na portalu laboratorium.wiez.pl.

Read more...

gallery


Ksiądz Bolesław Kałuża:
„Tej mszy nie wolno nam zapomnieć”
Summer Projects
KRZYŻOWA


 
International Conference Centrum

 

krzyżowa foundation for
mutual understanding in europe

krzyżowa 7, 58-112 grodziszcze
tel: 74 85 00 300
fax: 74 85 00 305